Walentynki czyli Święto Zakochanych, to jedno z najsławniejszych świąt na świecie. Historia Walentynek jest bogata, a ich nazwa pochodzi od Św. Walentego, który jest uważany na zachodzie za patrona zakochanych. Ale czy wiecie dlaczego?

Otóż Walenty z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym. Żył w III w. w cesarstwie rzymskim. Gdy cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił żenić się i zakładać rodziny młodym legionistom, biskup Walenty udzielał im potajemnych ślubów, za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która pod wpływem jego miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz dowiedział się o tym podjął decyzję o zabiciu Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał „Od Twojego Walentego”. Został stracony 14 lutego 269 r.

Co roku, w niedzielę przed dniem 14 lutego, narzeczeni z całych Włoch i ze świata odwiedzają Bazylikę Św. Walentego w Terni, aby przyrzec sobie odwieczną miłość. W tym „miłosnym” miejscu, gromadzą się również małżonkowie, którzy obchodzą 25 lub 50 rocznicę ślubu. W 1997 roku do zakochanych par list wysłał Papież Jan Paweł II, a samo pismo wyryto na marmurowej tablicy i umieszczono w Bazylice.

W niektórych krajach Walentynki obchodzi się w innych dniach, lub nawet miesiącach. W wielu państwach świętuje się je inaczej (lista krajów i ich zwyczajów poniżej) ale wszędzie najważniejsza w tym dniu jest MIŁOŚĆ i PRZYJAŹŃ. W Polsce w tym dniu, zakochani obdarowywują się pluszowymi maskotkami, kwiatami, słodyczami i kartami z miłosnymi wyznaniami lub słodkimi wierszykami. Święto Miłości, uzyskało w Polsce popularność w latach 90 XX w., natomiast trafiło tutaj wraz z kultem Św. Walentego z Bawarii i Tyrolu w XIV wieku.

MIŁOŚĆ NA ŚWIECIE, CZYLI ZWYCZAJE ZA GRANICĄ

Malezja – W Malezji z okazji Walentynek zakochani zakłuwają się w kajdanki. Jeśli wytrzymają ze sobą razem tydzień dostają nagrodę pieniężną.

Włochy – We Włoszech 14 lutego pary wieszają na mostach kłódki ze swoimi inicjałami, a klucze wrzucają do rzeki. Panowie również wręczają wybrankom czerwoną bieliznę.

Finlandia – W Finlandii podczas festiwalu „Połowa lata” zakochani skaczą przez rozpalone ognisko. Jeśli podczas skoku para nie puści swoich dłoni, to oznacza, że będą już zawsze razem.

USA – Amerykanie w dzień Św. Walentego obwieszają swoje domy, ogrody i ulice czerwonymi sercami. Mieszkańcy USA tego dnia nie żałują pieniędzy, ponieważ wydają na upominki rocznie około 18 miliardów dolarów!

Francja – Podczas Dnia Miłości, Francuzki spotykają się wieczorem przy ognisku i palą zdjęcia mężczyzn, którzy je odrzucili.

Estonia – W Estonii 14 lutego to nie Święto Miłości, lecz Przyjaźni. Estończycy wychodzą z założenia, że przyjaźń trwa na zawsze, a miłość może być ulotna, więc prezenty dostają w tym dniu przyjaciele.

Niemcy – W Niemczech symbolem dobrobytu, ale także pożądania jest świnia! To ona obok serduszek pojawia się na kartkach walentynkowych, więc jeśli dostaniesz kartkę ze świnią od Niemki lub Niemca nie obrażaj się, tylko podziękuj ;-)

Filipiny – W Walentynki na Filipinach odbywa się ogólnokrajowe wesele, podczas którego ślub może wziąć ponad 4 tysiące par! Ceremonie weselne odbywają się nawet w centrach handlowych!

Co ciekawe, 14 lutego oprócz Walentynek obchodzi się International Single Day (Międzynarodowy Dzień Singla) mający być w założeniu antywalentynkami.

Ja jednak KOCHAM Walentynki i cieszmy się tym dniem!

Happy Valentine’s Day!!!!!!!!!!!!!!

Lena Kucharska VI SP