ADOPCJA SERCA

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej Szkoły postanowili włączyć się w akcję organizowaną przez wspólnotę misyjną Sióstr Boromeuszek mającą na celu otoczenie opieką dziecka, które znalazło się w trudnej życiowej sytuacji.

Naszą wybranką została pochodząca z Zambii sympatyczna 8-latka Mercy Ngoma. Jej rodzina mieszka kilkadziesiąt kilometrów od Chilangi, w której znajduje się misja prowadzona przez siostry zakonne. Dziecko musi zamieszkać w internacie, by móc podjąć naukę, która umożliwi jej lepszy start w życiu.

Jako Szkoła podjęliśmy długoterminowe zobowiązanie finansowego wsparcia Mercy. Roczny koszt utrzymania dziecka (opłata za szkołę, ubiór, podręczniki i przybory) wynosi 150 $. Zbiórkę w wysokości 3 zł od osoby organizować będziemy dwa razy w roku szkolnym – w marcu i w listopadzie. Wpłat można dokonywać u wychowawców poszczególnych klas.

Mercy
Mercy

Dziękujemy za zrozumienie i okazane serce.

Społeczność szkolna

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej

www.adopcjaserca.org/index.php/misja-w-chilandze


 

Misja w Chilandze

15 km od Lusaki – stolicy Zambii położona jest mała miejscowość Chilanga.

Chilangę i okolice zamieszkuje prawie 30,000 ludności. W tej to miejscowości znajduje się druga wspólnota misyjna Sióstr Boromeuszek, które poprzez różnorodną posługę starają się dopomóc ludziom w zmaganiu się z różnymi codziennymi problemami. Chociaż życie ludzi z Chilangi różni się od życia ludzi z Mpanshyi to problemy ludności są bardzo podobne. Brak dostępu do wody, brak środków materialnych do utrzymania rodziny, bezrobocie, które w konsekwencji prowadzi do głodu, braku możliwości edukacji dzieci, a także rozprzestrzeniania się różnych chorób. Większość ludzi żyje w skrajnej biedzie, której Siostry starają się zapobiegać na ile potrafią. Tylko z pomocą ludzi dobrej woli i wsparcia z Polski czy innych krajów siostry  mogą chociaż w minimalny sposób dopomagać tamtejszej ludności.  Większość dzieł prowadzonych przez siostry uzależniona jest od dotacji pochodzących od darczyńców i ludzi dobrej woli. W Chilandze prowadzona jest różnorodna działalność pomimo niewielkiej liczby sióstr. Obecnie w Chilandze pracuje 6 sióstr: 3 Polki i 3 Zambijki.  Siostry prowadzą:

- hospicjum Matki Miłosierdzia (Mother of Mercy Hospice) i przychodnię dla ludzi chorych na AIDS

- dwie szkoły podstawowe z jedną grupą dzieci przedszkolnych w każdej szkole

- odrębne przedszkole przy parafii

- szkołę gospodarstwa domowego z uwzględnieniem kursu kroju i szycia dla kobiet - Homecraft

- działalność duszpastersko-katechetyczną przy parafii

W ramach tej działalności siostry prowadzą następujące programy:

- indywidualna adopcja serca

- adopcja serca chorych dzieci

- dożywianie dzieci (dzieci pod opieką hospicjum oraz dzieci ze szkół i przedszkoli)

- prewencja maluchów przed zarażeniem HIV

- kształcenie studenda

- zaradna mama – wsparcie kobiet i dziewcząt uczących się w szkole gospodarstwa domowego

- IGA (Income Generating Activities) – produkcja sweterków dla dzieci szkolnych i przedszkolnych.

 

INDYWIDUALNA ADOPCJA SERCA – CHILANGA

Adopcja serca – to program wspierający dzieci osierocone lub z ubogich rodzin, mający na celu umożliwienie dziecku zdobycia edukacji oraz przeżycie szczęśliwie swojego dzieciństwa. Rodzic adoptujący podejmuje się świadomie i odpowiedzialnie dopomóc konkretnemu dziecku i jego rodzinie z misji w Chilandze, zaspokoić część potrzeb związanych z wychowaniem i wykształceniem dziecka. Rzeczywisty rodzic czy opiekun jest poinformowany,  że musi mieć swój wkład w pokryciu kosztów nauki oraz wydatków związanych z wychowaniem dziecka, a nie „spychać” całej odpowiedzialności na rodzica adoptującego. Sytuacja każdego dziecka i rodziny rozpatrywana jest indywidualnie z uwzględnieniem sytuacji materialnej, zatrudnienia członków rodziny i zdolności dziecka, jednym słowem analizowane są potrzeby konkretnego dziecka i rodziny. Chociaż ustalone są pewne ogólne zasady adopcji serca to w niektórych przypadkach mogą one się różnić (co jest wcześniej uzgodnione z rodzicem adoptującym).

Rodzaje Adopcji indywidualnej w Chilandze:

Adopcja niemowlaka i małego dziecka (od roczku do 3 latek) – jest to długoletnia adopcja i wymaga dokładnego przemyślenia. Od rodzica adoptującego wymaga się ofiarowania rocznie minimalnej stawki 150 USD, która zapewnia maluchowi miesięcznie 5 kg HEPSu (wysokoproteinowa odżywka) oraz kwartalnie zestaw dziecięcych artykułów higienicznych i kilku ubranek. Dodatkowo można przesłać dwie paczki lub koperty bąbelkowe na rok z kaszkami, mlekiem w proszku, kosmetykami, ubrankami i zabawkami. Najlepiej z okazji urodzin i Świąt Bożego Narodzenia.  Po osiągnięciu 3 latek dziecko przechodzi do drugiej grupy wiekowej przedszkolnej – zmieniają się trochę zasady adopcji.

Adopcja dziecka przedszkolnego (3 – 6 lat) – koszt adopcji dziecka przedszkolnego wynosi 200 USD rocznie. Kwota ta zapewnia dziecku opłatę za przedszkole, zakup mundurka, bucików, sweterka, skarpetek oraz plecaczka, zeszytów, kredek, ołówka, gumki. Rodzic adopcyjny może również przysłać dwie paczki na rok z ubrankami, kaszkami dla dzieci przedszkolnych typu Mleczny Start, artykułami higienicznymi, dodatkowymi przyborami szkolnymi i zabawkami.

Adopcja dziecka szkolnego – koszt adopcji dziecka szkolnego uzależniony jest od klasy i szkoły do jakiej dziecko uczęszcza (czy jest to szkoła z internatem, czy też dziecko ma możliwość szkoły na miejscu). Ogólnie koszty są następujące:

• Klasa 1 – 4 : 150 USD/rok 

• Klasa 5 – 7 : 200 USD/rok

• Klasa 8 – 9 : 250 USD/rok

• Szkoła średnia : 250 USD/rok

Opłata zapewnia dziecku zakup mundurka, butów, skarpet, sweterka, plecaka, przyborów szkolnych, artykułów higienicznych, a w starszych klasach pokrycie czesnego za szkołę. Dzieci klas młodszych ze szkoły podstawowej otrzymują dodatkowo prezent na Boże Narodzenie, parasolkę lub pelerynę przeciwdeszczową.

Ogólne zasady dotyczące adopcji:

 Osoba pragnąca podjąć się adopcji proszona jest o kontakt bezpośrednio z S. Jeremią Mrowiec, aby uzgodnić wiek dziecka i preferencję co do płci dziecka. Adres mailowy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Po przydzieleniu dziecka, otrzymaniu jego profilu i zdjęcia należy uiścić pierwszą wpłatę w ciągu 30 dni. Pierwsza wpłata dla niemowlaka i małego dziecka wynosi 30 USD, dla dziecka przedszkolnego i szkolnego wynosi 60 USD. Wpłacać można całą sumę jednorazowo, w kilku ratach lub miesięcznie. Wpłaty dokonuje się na poniższe konto:

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza

ul. Okrzei 27

43-190 MIKOŁÓW

Bank Pekao SA 21 1240 1330 1787 0010 2967 4731

Swift dla PeKaO S.A.: PKOPPLPW

IBAN: PL21 1240 1330 1787 0010 2967 4731

Wszystkie wpłaty należy opisywać wg poniższego schematu:

CHILANGA - imię i nazwisko dziecka, numer kartoteki – DAROWIZNA”

Wpłat można dokonywać w złotówkach, według kursu sprzedaży Banku Pekao SA w danym dniu.